postMessage etiketli yazılar

Cross Domain Engelini Aşmak

iframe kullanmak zorunda olan neredeyse herkesin karşısına çıkmıştır cross-domain problemi ve bir o kadar da baş ağrıtmıştır ilk seferinde. Aynı şey benim de başıma geldiğinden biliyorum. Her şey gibi bunun da çözümü hatta çözümleri var. Kesin çözüm HTML5 postMessage. Bitti 🙂

Alex Sexton bu sunumunda birden fazla çözüm önerisiyle anlatmış ve bunları artıları ve eksileriyle ortaya koymuş. Oldukça başarılı bir anlatım olmuş.

Bunların bir kısmını denedim ve SharePoint 2010 Intranet ortamında karşılaştığım sonuçları ve nihayi çözümü yazıyorum. Yapılanları tek tek anlatmayacağım, sadece çözümü detaylandıracağım. Diğerlerini Alex Sexton’ın sunumunda daha detaylı bulabilirsiniz.

Güvenlik nedenlerinden dolayı iletişimde olacak frame‘lerin protokolleri (http, https), port numaraları (http için 80), ve host‘ları aynı olmalıdır. Aksi takdirde aşağıdaki örnekteki uyarıyla karşılaşırsınız.

Örnek şu: A domainin içindeki B domain’li bir iframe içinden bir input‘ın değerini almak ya da iframe’in içindeki bir elemana değer atamak. Devamını oku »