html5 etiketli yazılar

SCA Elektronik: Yeni Site

Zaman ayırabildiğim boş vakitlerin sonucunda, bir tanıdığın şirketinin sitesini yeni baştan yapma fırsatı buldum.
Her na kadar benzemese de gördüğünüz bir WordPress entegrasyonu. “Özel Alanlar” sayesinde gayet normal bir site gibi çalışıyor. Anlamsal nitelikte olmasını tercih ettiğim için sitenin kodlarını HTML5 ile yazdım.

Tasarım, HTML5/CSS, WordPress Entegrasyonu:. www.scaelektronik.com
Devamını oku »

HTML5 – Yeni Öğeleri Daha İyi Anlayın

Bu blogu tasarladıktan sonra HTML5 hakkında birşeyler yazmam kaçınılmazdı. İlk duyduğum andan beri merak konusu oldu bende bu HTML5. “Ne gibi gelişmeler var, neden kullanmalıyız, ne kazancı var?” soruları kafamda uçuşmaya başladı. Kahvenizi hazırlayın, arkanıza yaslanın. İşte başlıyor…

Hepsinden önce modern bir tarayıcı kullandığınızdan emin olun ve sürekli güncel tutun. Tarayıcınızın HTML5 ve CSS3‘ün hangi özelliklerini desteklediğini öğrenmek için mükemmel bir script yazılmış. Adı Modernizr. Siteye girdiğinizde hemen karşınıza çıkıyor zaten nelerin desteklenip desteklenmediği.

HTML5‘de bazı özellikler native (doğuştan) geliyor. En genel örneği; bir video izlemek ya da bir ses dosyasını dinlemek için eklenti yükleme gereksimini ortadan kaldırıyor. Bunun için video ve audio elementlerini kullanmak yeterli. Bir resime, videoya, istatistik tablosuna alt başlık girmek için içiçe bölümler yapmak yerine figure ve figcaption elementlerini kullanabiliriz…

Anlamsal Elementler

HTML’de (HTML4) birtakım anlamsal yetersizlikler var. Tasarımcılar bu yetersizlikleri class ve id‘ler kullanarak çözmeye çalışıyorlar. Ancak iş karmaşıklaştıkça, ziyaretçiye daha heyecan verici tasarımlar sunmak istendiğinde, anlamsal isimler bulmak gitgide daha da zorlaşıyor.

HTML5’te bu sorunlara anlamsal elementler (semantic elements) kullanarak yanıt verilmeye çalışılmış. Basit bir blog sayfasında mimari genel olarak şu şekildedir.

Devamını oku »