mysql etiketli yazılar

MySQL ile Join İşlemleri

Veritabanı kurgusu iki şekilde dizayn edilir;

Birincisi allah ne verdiyse önüne, sağına, soluna bakmadan yani kurgusuz ve tembellik sonucu ortaya çıkan… İkincisi ise daha temkinli, önünü ve arkasını gören, “Ne olur ne olmaz bunu da koyalım” veya “Bunu böyle yaparsak ilerde mıçarız” önlemler dizisini kavrayan, yani “Tuvalete oturmadan önce musluğunu kontrol et bence” deyimini benimsemiş olarak dizayn edendir.

Bunları şu sebepten söylüyoruz. Günümüzde hala tablolarda boş yere veri tekrarı yapan, düzgün bir başlangıç yapmayan, bazen ise ilişkilendirme işlemlerini abartan yapılandırmalar var. Bu sebepten dolayı JOIN işlemlerinin gerekliliğini önceden iyi tespit edip veritabanı kurgusunu ona göre yapmak gerekmektedir. Bazen aşırı JOIN anahtarına tabi sorgular performans kayıplarına da yol açabilmektedir.

Devamını oku »

Birkaç Aşamada Türkçe Karakter Sorununa Çözüm

Bu damar meselenin ağlatmadığı, sızlatmadığı yoktur. Uyutmadığı da pek çoktur. Varsa da kendime ağlıyor ve de helal deyip konuya giriyorum.

Türkçe karakter meselesi PHP ve MySQL tabanlı işlerde başlı başına bir ya da iki yöntemle her zaman malesef aşılamıyor. Bir kaç yerde bazı bazı ufak dokunuşlar yapmak gerekebiliyor. Basit ve anlaşılır yöntem olan adım adım (sekerekten) yöntemiyle başlayalım.

1- Tarayıcı bazlı karakter set tanımı

Browser’lar web projemiz üstündeki <meta> tagındaki anahtarlardan biri olan charset‘te tanımlı olan charset encoding’i dikkate alır. Eğer buraya bir değer atanmaz ise tarayıcının varsayılan olan character set encoding ayarını baz alarak işlem görecektir.

Tam bu esnada “peki charset anahtarına hangi değeri vermeliyizdir? ” sorusu gelmektedir. Bunlardan sadece biri temsili olan iki örnek veriyorum;

  • ISO-8859-9 v.b
  • UTF-8

Burada ISO-8859-9 karakter seti lokal bir settir. Yani bu tanımı yaparak içeriğimizde sadece Türkçe karakterin olacağını keskin bir ifadeyle bildirmiş oluyoruz.

Devamını oku »