Biliyorsunuz bir süre önce Google kullanıcı hesaplarını birleştirdi. Artık gmail.com’dan direk Google Apps mail adresinize giriş yapabiliyorsunuz.
Örnek: Hem codersgrave.com hem de çalıştığım şirket (urbsz.net) Google webmail servisini kullanıyor. Google bütün ayrı hesapları tek bir havuzda birleştirdiği için direk gmail.com’a sevil[at]boşcodersgraveboş.com ya da sevil[at]boşurbszboş.net yazarak giriş yapabiliyorum.

Ama bu durumda diğer Google hesabınızdan çıkmanız gerekiyor. Bu sorunu çözmek için Google çoklu oturum açma (multiple sign-in) seçeneği sunuyor. Tabi bazı kısıtlamalarla. Ayrıntılar aşağıdaki adreste:
http://www.google.com.tr/support/accounts/bin/answer.py?hl=tr&answer=181599

Multiple sign-in“i aktif etmek için: https://www.google.com/accounts/MultipleSessions adresine gidip ya da aşağıdaki görselleri takip edip işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Google Enabling Multiple Sign-in 1
1. Üstteki siyah bardan eposta adresinize tıklayıp ardından Hesap Ayarları (Account Setting)’a tıklamalısınız.
2. Çıkan ekrandaki Çoklu oturum (Multiple sign-in) kısmında Kapalı (Off) yazıyorsa yanındaki Düzenle (Edit) bağlantısına tıklıyorsunuz.

Google Enabling Multiple Sign-in 2
3. Bir sonraki ekranda Aç (On) radio butonuna tıklayıp bütün şıkları işaretliyorsunuz (Bu şıklar çoklu oturumun neleri kapsadığından bahsediyor özetle; siz de onları anladığınızı belli etmek için işaretliyorsunuz).
4. Sonra da Kaydet (Save) butonuna basıyorsunuz.

Böylece bu hesabınız için işlemleri gerçekleştirmiş oldunuz. Bunu bütün hesaplarınız için tek tek yapmalısınız. Şimdi gelelim hesaplar arasında nasıl geçiş yapacağınıza.

Google Enabling Multiple Sign-in 3
Hesap adresinizin yazdığı yere tıklayıp oradan da Hesap değiştir (Switch account)’a tıklıyorsunuz.

Google Enabling Multiple Sign-in 4
Başka bir hesapta oturum açın (Sign in to another account)’a tıklıyorsunuz.

Google Enabling Multiple Sign-in 5
Giriş yaptıktan sonra geçiş yapmak istediğiniz hesabınıza tıklıyorsunuz. Böylece diğer hesaba geçiş yapmış oluyorsunuz.

Çoklu oturum açtığınız zaman Çevrimdışı Gmail ve Çevrimdışı Takvim gibi uygulamaları kullanamayacaksınız. Çoklu oturumu iptal etmek için yine hesap ayarlarına gidip aynı yerden kapatabilirsiniz.