Yakın zamanda sitedeki kalıcı bağlantı yapısı değişti. Önceleri performans gereği /%post_id%-%postname%/ şeklinde olan yapıyı, WordPress​’in performans geliştirmelerinden dolayı sadece /%postname%/’e çevirdim; ki böylesi SEO (arama motoru optimizasyonu) açısından daha iyi oldu. Ertesi gün fark ettim ki aldığım 404 hataları artmış. Kalıcı bağlantı değişiminde WordPress’in aynı yazı bağlantısı değişimi gibi yönlendirme yapacağını sanıyordum ama bunu doğrulamamak hataydı. Hızlı bir şekilde, herhangi bir eklentiye ihtiyaç duymadan yönlendirmeyi yaptım. Aslında oldukça kolay olan bu yönlendirme SEO için hayati bir önem taşıyor. Eğer aynı şekilde siz de “post_id-postname”den “postname”e geçecekseniz aşağıdaki kod satırından URL’i değiştirmeniz yeterli. Yönlendirme için kullandığım regex bu:

RedirectMatch 301 ^/(\d+)-([^/]+)/$ https://codersgrave.com/$2

Regex’in anlamı şu: / ile başlayıp rakamla yani (\d+) devam eden, sonrasında - işareti ile ayrılıp sonrasında / ile biten herhangi bir yazı yani ([^/]+) ile başlayan URL’leri https://codersgrave.com/$2 adresine yönlendir. Yönlendirilecek adresteki $2, ilk regex‘in “-” işeretinden sonraki kısma yani yazı alanına denk geliyor. Karışık geldiyse Yoast’ın yönlendirme kodu üreten sayfasını kullanabilirsiniz: Yönlendirme oluşturma. Coders’ Grave için kullanıldığım alanlar aşağıdaki gibidir:

Coders' Grave 301 Yönlendirmesi Oluşan yönlendirme kodunu ana klasördeki .htaccess dosyasına eklediğinizde artık yönlendirme işleminiz hazır olacaktır. Ancak uygulamadan önce öncelikle .htaccess’in yedeğini almalı ve kodu herhangi bir regex tester‘da test etmenizde fayda var. Yoksa değişiklikten sonra siteniz hiç açılmayabilir. regular expression 101‘de, oluşan expression‘ın sonucu aşağıdaki gibidir. / karakteri regex‘de illegal olduğu için testte bunların öncesine \ kaçış karakteri ekledim.

Coders' Grave yönlendirmesi regex testi

Kalıcı bağlantı değişimi çok dikkatli alınması gereken bir karar. Bu değişikliği yapmadan önce iyice düşünmeli, kesin kararınızı vermeli ve değişikliği yaptıktan sonra buna bağlı kalmalısınız. Her ne kadar arama motorlarına bu sayfaların tamamen taşındığını 301 yönlendirmesi ile belirtsek bile bu işlemi sürekli yaptığınız takdirde arama motorlarının hoşuna gitmeyecek, sitenizin değerini düşürecektir. Bunun yanı sıra, çoğu site, hatta hemen hemen hepsi Facebook, Twitter, Google Plus gibi sosyal medya sitelerinin eklentilerini kullanıyor. Bu eklentilerdeki sayfa beğeni/paylaşım sayısı tamamen sayfa bağlantısı ile ilişkili. Bağlantıyı değiştirdiğinizde bu ilişkiyi kaybedip eklentilerin sayfanızı yeni bir sayfaymış gibi görmesini sağlayacak ve değerleri sıfırlayacaktır.

Güncelleme (14.02.2013)

Yukarıda bahsettiğim sosyal medya paylaşım sayısı kaybedilmesi sorununa Dave Ward bu yazısında güzel bir çözüm bulmuş.  Buradaki mantığa göre değişikliği yaptığınız tarihten önce paylaşılmış yazılar eski linkleri ile kalıp yeniler ise yeni formatlı bağlantılarıyla paylaşılıyor. Coders’ Grave’de kullanılan eski format “​/111-sitenizi-hizlandirin​/” şeklinde olduğu için makaledeki örneği buna göre düzenledim.

<?php

// Bağlantı yapısı 1/1/2015 tarihinde değiştirildi. 
// Bu kod bloku eski yazıların eski bağlantılarını kullanmasını 
// sağlayarak sosyal medya paylaşım sayısının korunmasını sağlıyor.
$url_change_date = strtotime("1/1/2015");
$post_date    = strtotime(get_the_date("n/j/Y"));
$sharing_url   = get_permalink();
$postid     = get_the_ID();

if ($post_date < $url_change_date) {
 $url_id_prefix = "/" . $postid . "-";
 $sharing_url  = str_replace("codersgrave.com/", "codersgrave.com" . $url_id_prefix, $sharing_url);
 $sharing_url;
}

// $sharing_url'i sosyal medya eklentilerinin URL ya da href
// alanlarına ekleyerek paylaşımların sayısı korunmuş oluyor.

?>

Yine de uzun vadede bu pek de mantıklı bir düzenleme gibi görünmüyor. Çünkü bu kod bloku ile eski yazılarınız hep eski bağlantıları ile paylaşılacak ve bu bağlantılarla siteye gelindiğinde yeni bağlantıya yönlendirme yapılacak. Bu durumda sitedeki yönlendirmeleri sitenin ömrü boyunca tutmak zorunda kalıp eski formatta yeni bir bağlantı oluşturamayacaksınız. Buradaki örneğe göre eski bağlantıları korursam asla şu şekilde bir bağlantı oluşturamam: “2015-seo-cozumleri”. Bu sebeple yeni bağlantılara bağlı kalıp eskilerden tamamen vazgeçmeye karar verdim. Eğer paylaşım sayılarınız çok yüksekse yukarıdaki çözümü de kullanmak isteyebilirsiniz. Bu karar siteden siteye farklılık gösterebilir.